Autor Wątek: Rewitalizacja centrum Hrubieszowa - ogólna dyskusja  (Przeczytany 3557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dr_Watson

• Zaawansowany użytkownik
  • Reputacja +9/-1
Rewitalizacja centrum Hrubieszowa - ogólna dyskusja
« dnia: 13 Październik 2013, 20:14:12 »
A jak się podoba "rewitalizacja" rynku? Dla mnie partactwo i brak pomysłu myślałem ze porzucili ta koncepcję czytając SIWZ.

« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:56:25 wysłana przez rn_admin »

Offline Thomae

• Reputacja +14/-0
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Październik 2013, 09:07:32 »
Nie ukrywam swojej dezaprobaty dla takiej "rewitalizacji".  Miał być rynek - czyli główny plac miejski, zaś tu widzimy designerski projekt modernizacji istniejącego skweru, jako... skweru. Zaproponowane rozwiązanie wytraca potencjał tego miejsca do zera. Mieliśmy mieć piękny rynek, mamy "Ławeczki II"... Tylko po co?
Mamy park miejski, oraz bardziej dziki "Małpi Gaj". Skwer miejski na Placu Wolności też jest, więc myśląc zdroworozsądkowo, przedstawione rozwiązanie dobre by było, gdyby np. w ten sposób zrewitalizować Plac Wolności, ale w przypadku placu przy ul. Rynek, jest to marnotrawienie przestrzeni miejskiej.
Dziwi mnie, że miasto w tak istotnej sprawie nie przeprowadziło konsultacji społecznej i nie przedstawiło kilku koncepcji do wyboru, ale z góry przyjęło takie, a nie inne rozwiązanie. To nie rewitalizacja rynku, ale modernizacja zieleńca, do tego ze sporą przesadą w ilości lamp oświetleniowych. Jeśli nie będą to lampy solarne, to raczej będą, bo będą - miasta przecież nie stać na rozrzutność w kwestii nocnego oświetlenia ulic.
Projekt wygląda jak sen pijanego projektanta zieleni (z całym szacunkiem dla trzeźwych projektantów zieleni), oraz równie uchlanego brukarza (bez urazy dla trzeźwo postrzegających świat brukarzy), którzy by szli środkiem tegoż placu "pijackim wężykiem" i zakreślali: "to je moje, a to twoje". Ale tu nie ma co żartować, bo sprawa nie jest śmieszna. Wiem, że władza nas czyta, czy to na tym forum, czy "brulionie" u konkurencji, czy też w komentarzach pod artykułami. Miejmy nadzieję, że do tak niegospodarnego rozporządzeniem przestrzenią publiczną jednak nie dojdzie.
A jeśli ktoś nie wie jak powinien wyglądać historyczny rynek, można się wybrać do Zamościa, Chełma...
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:58:45 wysłana przez rn_admin »

Offline CZARNULKA

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Październik 2013, 12:17:29 »
Jakość wizualizacji to jest masakra. To co te obrazki zawierają, to jest jeszcze większa masakra. Mam nadzieję, że to jest urzędnicza wariacja na temat, a nie wskazówka dla realizatora przebudowy, który wszak dokona jej w systemie "zaprojektuj i wybuduj". To jest jakiś koszmar. Jeśli miałoby powstać coś takiego, to ja już wolę, żeby nie robili z tym miejscem nic. Przecież w takiej formie, jaka widnieje na tych obrazkach, to będzie straszyć. Przestrzeń została podzielona, nie sprzyja integracji. Jak ktoś słusznie zauważył, w tych zakątkach zieleni gromadzić się będą pijaczki z trunkami wątpliwego gatunku. W żadnym wypadku nie można dopuścić do realizacji tej wizji szaleńca.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:58:33 wysłana przez rn_admin »

Offline rn_admin

• Administrator
  • Użytkownik
  • Reputacja +20/-0
    • Portal regionalny Hrubieszowska.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Październik 2013, 19:11:32 »
hmmm przecież jest śliczny ten "miś" :) da mi ktoś link do tego, bo o ile dotarcie do SWIZ nie jest problemem to znalezienie samych zdjęć wizualizacji już tak (nie chodzi mi o link do konkurencji tylko do źródła w internecie).

Przypuszczam że, po pierwsze wizualizacje to nie wizualizacje a wstępne rozmieszczenie lokacji przez firmę realizującą, ktoś się przysłużył władzom i burmistrzowi publikując to coś... nie wiem czy to pogoń za newsem i chęć publikacji jako "pierwszy"... wyszła  taka niedźwiedzia przysługa. Nie jest tajemnicą że jest pewna trwoga w UM jak i wśród radnych że informacje "nie dogadane" "nie uzgodnione""pisane palcem po wodzie" wyciekają w dziwny, sposób najpierw na portal gdzie zostały opublikowane te trefne zdjęcia a w następnej kolejności dopiero dowiadują się o tych sprawach radni oraz pozostałe media. (oczywiście możecie to odebrać jako obrabianie d**y konkurencji  ;D , ale na sesjach rady miasta nasłuchałem się nie raz "że jak to możliwe że wspomniane media wiedzą szybciej i więcej niż sami radni"... taka polityka  ;)).

Radni jak i burmistrz na sesjach nieraz zwracali na to uwagę że coś było podawane do publicznej wiadomości a nie powinno bo nie zostało dopięte do końca i tak też wyciekały np: dokumenty, nie wiem jak było i tym razem... bo źródła pochodzenia zdjęć brak jak i podpisu skąd pochodzi informacja również brak (zresztą nie pierwszy raz).

W najlepszym przypadku to ktoś w urzędzie miasta się machnął, uznał że jest to tak genialna wizualizacja że warto ją upublicznić a że konkurencja "dobrze żyje" z UM to dostał tylko on, bo nigdzie nikt tego nie publikował więcej.

Moje prywatne zdanie jest takie że te zdjęcia to coś koszmarnego bardzo źle wykonanego, co nie powinno ujrzeć światła dziennego. Nie nazwałbym tego nawet kiepskim renderem bo niewiele go przypomina, dalej obstawiam że to jakieś wprawki do ustawienia lokacji i przedstawienia klientowi dla lepszego uzmysłowienia co będzie robione. Mówię tu jako grafik z 8 letnim stażem co prawda od 2D, a nie ciotka klotka, która ocenia pod kątem "podoba się" "nie podoba się". W necie (facebook... tylko tam czytałem opinie pisane pod imieniem i nazwiskiem a nie pseudonimem) aż furczy że to klops po całości, ale ludzie tacy są że jadą po całości czasem nie zdając sobie sprawy czym są te fotki, i w jaki sposób trafiły do mediów.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:59:35 wysłana przez rn_admin »

Offline Łukasz Salicet

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Październik 2013, 20:28:40 »
Bardzo zły projekt
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:58:22 wysłana przez rn_admin »

Offline CZARNULKA

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Październik 2013, 21:26:06 »
Adminie oto daję Ci interesującego Cię linka: http://umhrubieszow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/zal._11-Program_funkcjnalno-uzytkowy.pdf
jeśli miałeś kiedyś do czynienia z administracją publiczną, musisz wiedzieć, że załączniki do SIWZ mówią czasami o planowanej inwestycji więcej niż sam SIWZ.
Te zaprezentowane u konkurencji obrazeczki stanowią część załącznika nr 11 do SIWZ, który to załącznik jest opieczętowany przez Gminę Miejską Hrubieszów i burmistrza Garaja. Zawarte są w  Programie funkcjonalno-użytkowym (na samym końcu dokumentu). Twoja ciekawa teoria spiskowa w tym wypadku winna legnąć w gruzach.  Nikt w Urzędzie Miasta się nie machnął. Sam urząd upublicznił te "cudownie piękne" wizualizacje w dokumentacji przetargowej.
W tym samym dokumencie jeden z załączników stanowi Pismo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który niestety dosyć lakonicznie odniósł się do rewitalizacji miejskich placów. Szczegółowo zajął się tylko dworkiem przy ul. Staszica. Dziwi nieco postawa konserwatora, ale to co za zgodą urzędników zrobili projektanci, woła o pomstę do nieba. Ciekawą rzeczą jest to, że w tekście programu funkcjonalno - użytkowego projektanci zaznaczają, że w zakres prac wchodzi likwidacja skweru zilonego, wybrukowanie całości placu i ciągu pieszo - jezdnego i ponowne urządzenie zieleni. Widać osoba, która dokonywała opisu nie dogadała się z tą, która tworzyła wizualizacje. Albo ktoś miał tu rozdwojenie jaźni. Tekst sobie, obrazy sobie. Nie daj Boże, firma, która wygrała przetarg zasugeruje się tymi zdjęciami.
Nie trzeba być grafikiem z 8-letnim stażem, żeby wiedzieć, że to co zaserwował nam hrubieszowski urząd to koszmar. Pierwszoroczni studenci architektury lepiej sobie radzą z programami graficznymi. O jakości programu, który posłużył do stworzenia tych obrazów, nie będę nawet wspominać.
Ludzie, nawet piszący pod pseudonimami, słusznie jadą po całości tego wiekopomnego dzieła, w dokumentacji określonego jako: koncepcja - wizualizacja Deptaka Miejskiego. Całe szczęście, że wiadomo, kto to dzieło popełnił. Była to: Pracownia Projektowa Zamojska Dyrekcja Inwestycji "ZDI" Sp. z o.o. rezydująca w Zamościu, ul. Jana Kiepury 6. Bardzo mnie interesuje, ile owa pracownia policzyła sobie za to arcydzieło.
Adminie, teraz, skoro już znasz fakty, odnieś się do sprawy bez spiskowej teorii dziejów. Jak mogło dojść do czegoś takiego?
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:58:11 wysłana przez rn_admin »

Offline rn_admin

• Administrator
  • Użytkownik
  • Reputacja +20/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Październik 2013, 01:08:00 »
Akurat to co napisałem jest prawdą i informacje w dziwny sposób były upubliczniane u konkurencji w taki sposób jak pisałem, co na sesjach zgłaszali sami radni.

Teorii spiskowej tu nie widzę tylko dziwie się że konkurencja nie podpisuje nie swoich materiałów zdjęć i tekstów, których nie napisali, dlatego uważałem że ktoś wyciągnął to gdzieś z szuflady i podesłał umyślnie lub nie umyślnie do nich. Robiąc niedźwiedzią przysługę. Z tego co widzę to data publikacji w BIP to lipiec więc może jednak komuś zależało żeby wyciągnąć ten koszmarny projekt teraz 8)

Nie przejrzałem całości bo jest dość późno, ale rzeczywiście wychodzi na to że ta makabra to wizualizacja i zgodzę się że studenci na pierwszy roku architektury czasem popełnią coś lepszego niż to.

Co do jechania po urzędzie miasta i burmistrzu pod pseudonimami to jednak bym na to patrzył przez palce z tego względu że jak wiadomo jest napięta sytuacja z referendum i wielu krytyków będzie się udzielać i wykorzystywać moment. W internecie co drugi to spec od architektury, zdanie może wyrażać każdy, ale jednak wole słyszeć argumenty z obu stron, a nie tylko z jednej w dodatku anonimowej.

Nie chciałbym stawać po żadnej stronie i mogę jedynie ocenić tak jak to widzę. Liczę że to jednak jest jakaś wprawka lub coś podobnego, no ale tak jak pisałem nie przejrzałem całości materiału, skoro ty to zrobiłaś to wieżę ci na słowo że to ostateczna wizualizacja jaką UM chciał przedstawić opinii publicznej :) Co do teorii spiskowej wystarczył mi rok łażenia na sesje rady żeby łączyć niektóre fakty w takie historie. 
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:58:01 wysłana przez rn_admin »

Offline Dr_Watson

• Reputacja +9/-1
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik 2013, 08:34:29 »
Akurat co do tej informacji wycieków dziwnych nie było. Wizualizacja jest już znana od dawna. Jedno ze zdjęć przewijało się na łamach TZ, pozwoliłem sobie odgrzebać je:
20 marca 2012 (1,5 roku temu!)
http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/28232/rewitalizacja-slumsow.html
01 stycznia 2013
http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/34757/hrubieszow-inwestuja-za-unijne.html
Czyli po prostu nikt się tą rewitalizacją wtedy nie zainteresował.

Ciekawą rzeczą jest to, że w tekście programu funkcjonalno - użytkowego projektanci zaznaczają, że w zakres prac wchodzi likwidacja skweru zilonego, wybrukowanie całości placu i ciągu pieszo - jezdnego i ponowne urządzenie zieleni. Widać osoba, która dokonywała opisu nie dogadała się z tą, która tworzyła wizualizacje. Albo ktoś miał tu rozdwojenie jaźni. Tekst sobie, obrazy sobie. Nie daj Boże, firma, która wygrała przetarg zasugeruje się tymi zdjęciami.

Też się dziwiłem jak to czytałem urzędniczy bełkot. Ale ta wizualizacja to chyba tylko poglądowa jest. W załączniku czytamy, że latarni ma być 6-10 na wizualizacji więcej, urządzenie zieleni- kosze zielone skrzynie np. ozdobne krzewy drzewka ok. 18 szt. nic o trawnikach. Ale kto wie, czekamy na dementi :)

P.S. Proponuję przenieść do osobnego tematu.

« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:57:52 wysłana przez rn_admin »

Offline luca

• Reputacja +17/-0
  • jak dobrze jest mieć prawdziwych PRZYJACIÓŁ
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Październik 2013, 09:35:54 »
Witam! Też mi się wydaje, że dyskusja rozpaliła się chyba nie w tym wątku co trzeba :)
Jednak spróbuję jakoś je połączyć :)
     Mam na myśli to, że istnieje, co prawda fragmentaryczny ale jednak, zbiór ikonograficzny czy projektowy, który pozwala wytyczać właściwe kierunki rewitalizacji wspomnianej okolicy. Wystarczyłoby trochę wysiłku i można to zrobić z głową. Mam też pewną teorię...
     Śmiem przypuszczać, że najbliższą oryginału byłaby elewacja "sutek" pozbawiona tynku z wyeksponowaną pięknie starą cegłą. Budynki były projektowane ze szczególnym pietyzmem w najdrobniejszym calu. Wydaje się, że chyba dopiero po pierwszej a niektóre po drugiej wojnie zostały otynkowane. Najstarsze fotografie a nawet te z okresu międzywojennego przedstawiają wiele z zabudowań śródrynkowych bez tynku. Nic nie wskazuje na to, że tynki uległy zdegradowaniu czy też, że zostały celowo usunięte. Po prostu ich nigdy nie było. Przyznam, że wyglądało to niezwykle interesująco. Z uwagi na czas powstania tych obiektów nasuwa się prosty wniosek, że przynajmniej niektóre z nich wyglądały tak od blisko 100 lat.
Teraz wystarczy sobie tylko przywołać na pamięć widok elewacji odnowionego kasyna oficerskiego - obecnie browaru, żeby dostrzec niezwykły potencjał i wyjątkowe piękno tej okolicy.
Jako, że tez nie stawiam nigdy bezpodstawnie podsyłam poniżej kilka przykładów, które doprowadziły mnie do takiego wniosku:

Proszę zwrócić uwagę na przepiękne boniowanie narożników, cokół, charakter opasek pod dachem wokół budynku... wyobraźcie sobie, że to nadal istnieje pod styropianem...

spójrzcie na lewy górny fragment zdjęcia - jeszcze nie przykryty styropianem...

a poniżej inne przykłady:

...te zdjęcia chyba nie wymagają komentarza... :(

A tu mała próbka materiałów projektowych:

proszę zwrócić uwagę na wyjątkowy sposób boniowania - to co najczęściej jest wypukłym "kasetonem" w projekcie jest wklęsłe :) - niesamowicie musiało się to prezentować przy 30 - to centymetrowych cegłach :)

A to z projektu pomniejszenia właściwego otworu arkady na mniejszą - ale co istotne - narysowano nawet cegły - więc śladów otynkowania brak... :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozwolę sobie jeszcze wtrącić, że powyższy projekt jest przykładem jak nie oszpecić zupełnie budynku - z nieznanych nam powodów uznano za konieczne pomniejszenie otworu tzw. "ławki" (punktu sklepowego w którym handlowano towarem nie wychodząc z budynku - coś jak sprzedaż w mc drive) ale wykonano to z zachowaniem pierwotnego kształtu. Był to już okrez międzywojenny - królował modernizm - ktoś mógł z "duchem czasu" wmurować płaskie nadproże i być zadowolony - jednak tego nie zrobiono... do czasów pokolenia naszych rodziców... :(
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:57:34 wysłana przez rn_admin »
simply me

Offline CZARNULKA

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Październik 2013, 09:42:10 »
Popieram przeniesienie dyskusji do osobnego tematu. Adminie zadziałaj.

Zgadza się, że to jest wizualizacja poglądowa. Zupełnie nie rozumiem sensu jej tworzenia i pokazywania komukolwiek, tym bardziej potencjalnemu wykonawcy przebudowy. Obawiam się , że firma, która wygrała przetarg może się tym dziełem zbytnio zasugerować.
Inna rzecz, że bardzo nie podoba mi się sposób w jaki urzędnicy chcą "załatwić" sprawę rewitalizacji. Przetarg w systemie "zaprojektuj i wybuduj" można stosować do budowy podrzędnych dróg osiedlowych, ale nie do przebudowy centrum miasta. Jaki interes będzie miał wykonawca w tym, żeby nasze miasto znacznie upiększyć? Wykonawcom zależy, żeby wykonać robotę jak najtaniej, żeby zysk był jak największy. Czy ktoś zupełnie obcy, mieszkający 70km od Hrubieszowa, ktoś kto nawet tu nie bywa, zainteresuje się realnymi potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców? Bardzo wątpię. To miasto powinno opracować dokumentację projektową, konsultować ją z zainteresowanymi mieszkańcami, stowarzyszeniami. To urzędnikom miejskim powinno zależeć  na jak najlepszym wyglądzie miejsca, które ma się stać wizytówką miasta. Tego projektu nie robi sie na teraz. Jeśli skwer zostanie przebudowany, to zostanie już w takim stanie na wiele lat. Tymczasem w Urzędzie Miasta zastosowano spychologię. Chcecie rewitalizacji, to ktoś ją zrobi. Wykonawcy nie zależy na spektakularnych efektach, bo kto to będzie oglądał, a ważne jest, żeby przetrwało okres gwarancji. Urzędnicy nie chcą się męczyć z projektem. Wszyscy chcą zaoszczędzić ile się da. To nie może skończyć się dobrze.
Niech ktoś z decydentów tego miasta zacznie w końcu słuchać/czytać to, o czym od dawna informuje nas Luca. Niewykorzystanie przynajmniej częsci materiałów, nad którymi Luca pracuje jest piramidalną głupotą. Hrubieszów ma szansę odzyskać przynajmniej część ze swojej dawno utraconej urody, a jak widać w urzędzie mało kogo to interesuje.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:57:19 wysłana przez rn_admin »

Offline Łukasz Salicet

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Październik 2013, 13:09:45 »
Cieszy mnie tylko że na tym forum każdy z nas może się wypowiedzieć i wyrazić swą dezaprobatę dla w taki sposób podejmowanych działań. Ale niestety władze naszego miasta nie słuchają głosu i opinii mieszkańców i jestem pewny że ten pseudoprojekt już niedługo stanie się faktem a nam pozostanie tylko to forum gdzie będziemy wymieniać się wspomnieniami, starymi zdjęciami czy komputerowymi rekonstrukcjami które przysyła luka.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2013, 17:56:48 wysłana przez rn_admin »

Offline BobMarlej

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
Odp: Rewitalizacja centrum Hrubieszowa - ogólna dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Październik 2013, 23:43:06 »
Już cała Polska się z nas śmieje  ;D
na wykop.pl
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2013, 00:24:13 wysłana przez rn_admin »

Offline Dr_Watson

• Reputacja +9/-1
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Październik 2013, 11:46:01 »
Pojawiło się oficjalne dementi. Nowy projekt ma być przedstawiony do akceptacji (nie wiadomo przez kogo), trzeba pilnować aby nie zatwierdzono bubla. Luca może niech Stowarzyszenie Podziemny Hrubieszów czuwa coby jakiś syf nie wyszedł.

Offline rn_admin

• Administrator
  • Użytkownik
  • Reputacja +20/-0
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Październik 2013, 13:19:01 »
Co do jechania po urzędzie miasta i burmistrzu pod pseudonimami to jednak bym na to patrzył przez palce z tego względu że jak wiadomo jest napięta sytuacja z referendum i wielu krytyków będzie się udzielać i wykorzystywać moment. W internecie co drugi to spec od architektury, zdanie może wyrażać każdy, ale jednak wole słyszeć argumenty z obu stron, a nie tylko z jednej w dodatku anonimowej.

Nie chciałbym stawać po żadnej stronie i mogę jedynie ocenić tak jak to widzę. Liczę że to jednak jest jakaś wprawka lub coś podobnego, no ale tak jak pisałem nie przejrzałem całości materiału, skoro ty to zrobiłaś to wieżę ci na słowo że to ostateczna wizualizacja jaką UM chciał przedstawić opinii publicznej :) Co do teorii spiskowej wystarczył mi rok łażenia na sesje rady żeby łączyć niektóre fakty w takie historie.

Cytat: rn_admin
Przypuszczam że, po pierwsze wizualizacje to nie wizualizacje a wstępne rozmieszczenie lokacji przez firmę realizującą, ktoś się przysłużył władzom i burmistrzowi publikując to coś... nie wiem czy to pogoń za newsem i chęć publikacji jako "pierwszy"... wyszła  taka niedźwiedzia przysługa.

Chyba wyszło trochę na moje o ile nie jest to czysto, kurtuazyjne sprostowanie... "to nie my, to oni" :)
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2013, 13:27:35 wysłana przez rn_admin »

Offline CZARNULKA

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Październik 2013, 10:35:42 »
Udowodniono, że Radni Miejscy, Burmistrz, a nawet Sekretarz miasta nie wiedzą, co udostępniają na swojej stronie. Adminie Ty sugerowałeś spisek, że ktoś te wizualizacje spod stołu urzędnikom wyciągnął, a oni sami to wiekopomne dzieło umieścili w oficjalnej dokumentacji przetargowej. To, że to nie jest ostateczna wersja, to jest rewelacyjna wiadomość. Nie rozumiem tylko po co zamieszczali ją w dokumentacji przetargowej.
Kto będzie pilnował, żeby wykonawca nie zasugerował się tymi obrazkami?